Výroba DPS fotocestou

Máme-li navržený layout desky, dříve či později dojde na chvíli, kdy si bude muset doma bastlící elektronik vyrobit desku plošných spojů (DPS/PCB). Samozřejmě je nejjednušší si nechat vyrobit profi (tzv. "zelenou") desku u nějaké specializované firmy, ovšem úsměv poklesne při pohledu na výslednou cenu, která se pohybuje okolo cca 500,- Kč za dm2.

Existuje několik možností jak si DPS vyrobit doma svépomocí. Velmi jednoduché desky se dají udělat metodou dělicích čar (zdlouhavé, slušně řečeno otravné a výsledek za moc nestojí), ale nepotřebujete krom lihu na umytí žádné chemikálie. O něco lepší metodou, kde už je zapotřebí navíc leptací roztok je nakreslit spoje na čistou DPS leptuvzdorným fixem a vyleptat - vše krom nakreslených spojů se odleptá. Pokud se jedná o jednodušší desku, není nezbytně nutné se pouštět do výroby fotocestou a pár takových desek si tímto způsobem vyrobím i dnes, výsledek není špatný, jen si musíte motiv na DPS ručně překreslit. A poslední metodou, o které se rozepíšu je výroba tzv. fotocestou. Chemikálií je zapotřebí více, práce je přibližně stejně jak pro malé desky, tak i pro desky do cca 200×200 mm, výsledek je ale na domácí podmínky perfektní.

Diskuze

Odpovědět na příspěvek

UV jednotka
Chojda
2014-02-03 22:02:51
Ahoj.
Já si udělal osvitovku ze staré pouliční lampy. Po dohodě se starostem jsem ji dostal za to, že ji vyměním na sloupu za nové osvětlení :) Elektroniku jsem nechal, jen rtuťovou výbojku jsem vrtáčkem 1mm opatrně provrtal. Potom už byla křehká a šla v rukavicích oloupat. Vnitřek bez baňky s luminoforem svítí UV světlem. Dělám s tím DPS už dlouho a bez problémů. Náklady nulové...Taky by mě zajímalo, jestli máte někdo zkušenosti s UV LED-kami z GM. Jestli s tím jde taky osvětlovat DPS...?
Zapamatovat / Odstranit(využívá cookies)