Výroba DPS fotocestou

Máme-li navržený layout desky, dříve či později dojde na chvíli, kdy si bude muset doma bastlící elektronik vyrobit desku plošných spojů (DPS/PCB). Samozřejmě je nejjednušší si nechat vyrobit profi (tzv. "zelenou") desku u nějaké specializované firmy, ovšem úsměv poklesne při pohledu na výslednou cenu, která se pohybuje okolo cca 500,- Kč za dm2.

Existuje několik možností jak si DPS vyrobit doma svépomocí. Velmi jednoduché desky se dají udělat metodou dělicích čar (zdlouhavé, slušně řečeno otravné a výsledek za moc nestojí), ale nepotřebujete krom lihu na umytí žádné chemikálie. O něco lepší metodou, kde už je zapotřebí navíc leptací roztok je nakreslit spoje na čistou DPS leptuvzdorným fixem a vyleptat - vše krom nakreslených spojů se odleptá. Pokud se jedná o jednodušší desku, není nezbytně nutné se pouštět do výroby fotocestou a pár takových desek si tímto způsobem vyrobím i dnes, výsledek není špatný, jen si musíte motiv na DPS ručně překreslit. A poslední metodou, o které se rozepíšu je výroba tzv. fotocestou. Chemikálií je zapotřebí více, práce je přibližně stejně jak pro malé desky, tak i pro desky do cca 200×200 mm, výsledek je ale na domácí podmínky perfektní.

Diskuze

Odpovědět na příspěvek

Jak to dělám já
2014-02-23 22:26:29
Ahoj, při výrobě fotocestou využívám klasickou DPS a pozitiv 20. Vezmu velkou krabici (nechat okrajová víka, aby se dala zavřít kvůli světlu / prachu) do které dám igelit, nebo sáček do koše. Stříknu sprejem 1 mimo desku na igelit, abych profoukl trysku a viděl jak sprej nanáší. Poté přesprejuju DPS -> ! neleknout se ze začátku to udělá mapy a vypadá to, že to nejde rovnoměrně nanést..! Neřešit to, zavřít krabici a nechat 1h zaschnout. V případě nějakých nečistot, setřít papírovým kapesníčkem a nanést znovu. Tímto způsobem se ušetří kolem 100Kč na každé desce.

Po hodině předehřát troubu na 70 stupňů a do vyhřáté trouby dát nastříkanou DPS (která hodinu v temnu zasychala) na 20 minut. Důvod je prostý: vrstva fotocitlivého laku tvrdne víc jak 24 hodin, jakmile se dá DPS na 70 stupňů po dobu 20 minut do trouby, lze s ní pracovat už po vychladnutí. Já k tomuto účelu zakoupil malou troubu za pár stovek v Kauflandu..

K osvitu používám obyčejnou 125W rtuťovou výbojku s nerozbitou baňkou s luminiforem (UV projde dostatek i s baňkou), kterou zavěsím na stolní lampu asi 34-40cm nad DPS přiložení předlohy s PS viz. dle návodu výše tj na tenký molitan, přiložit DPS s fotocitlivou vrstvou, folii se zrcadlovým zrcadlovým potiskem na DPS, silné plexi -> v lepším případě sklo a zatížit (sklo se neprohne)...

Do tiskárny používám fólie pro laserové tiskárny, kde po tisku po přiložení na okno (na denním světle) vidím, jestli je potisk dost kontrastní, popřípadě vytisknu další vrstvu, nebo doladím lihovým fixem. (varování u starších tiskáren se může obraz zdvojit..) *DPS = cuprexitová Deska Plošného Spoje
Zapamatovat / Odstranit(využívá cookies)