Výroba DPS fotocestou

Máme-li navržený layout desky, dříve či později dojde na chvíli, kdy si bude muset doma bastlící elektronik vyrobit desku plošných spojů (DPS/PCB). Samozřejmě je nejjednušší si nechat vyrobit profi (tzv. "zelenou") desku u nějaké specializované firmy, ovšem úsměv poklesne při pohledu na výslednou cenu, která se pohybuje okolo cca 500,- Kč za dm2.

Existuje několik možností jak si DPS vyrobit doma svépomocí. Velmi jednoduché desky se dají udělat metodou dělicích čar (zdlouhavé, slušně řečeno otravné a výsledek za moc nestojí), ale nepotřebujete krom lihu na umytí žádné chemikálie. O něco lepší metodou, kde už je zapotřebí navíc leptací roztok je nakreslit spoje na čistou DPS leptuvzdorným fixem a vyleptat - vše krom nakreslených spojů se odleptá. Pokud se jedná o jednodušší desku, není nezbytně nutné se pouštět do výroby fotocestou a pár takových desek si tímto způsobem vyrobím i dnes, výsledek není špatný, jen si musíte motiv na DPS ručně překreslit. A poslední metodou, o které se rozepíšu je výroba tzv. fotocestou. Chemikálií je zapotřebí více, práce je přibližně stejně jak pro malé desky, tak i pro desky do cca 200×200 mm, výsledek je ale na domácí podmínky perfektní.

Diskuze

Odpovědět na příspěvek

Vrtáky
2015-11-22 11:15:52
Výměna tupých vrtáků a kupování nových mě už také vytáčela, až jsem na e-bay našel špičkovou sadu vrtáků určené pouze pro vrtání sklolaminýtových desek (DPS). Jsou to specielní vidiové vrtáky extra tvrdé. Koupil jsem je přímo z Japonka. Také se pyšní cedulkou
Made in japan. Tyto vrtáky dokonce používá firma GIGABYTE. Jejich cena je tak nízká, že jsem si koupil 10 balení na prodej.... Vrtáky najdete na mém webu : http://vencovo-bastleni.wz.cz v sekci bazar.
Zapamatovat / Odstranit(využívá cookies)