Výroba DPS fotocestou

Máme-li navržený layout desky, dříve či později dojde na chvíli, kdy si bude muset doma bastlící elektronik vyrobit desku plošných spojů (DPS/PCB). Samozřejmě je nejjednušší si nechat vyrobit profi (tzv. "zelenou") desku u nějaké specializované firmy, ovšem úsměv poklesne při pohledu na výslednou cenu, která se pohybuje okolo cca 500,- Kč za dm2.

Existuje několik možností jak si DPS vyrobit doma svépomocí. Velmi jednoduché desky se dají udělat metodou dělicích čar (zdlouhavé, slušně řečeno otravné a výsledek za moc nestojí), ale nepotřebujete krom lihu na umytí žádné chemikálie. O něco lepší metodou, kde už je zapotřebí navíc leptací roztok je nakreslit spoje na čistou DPS leptuvzdorným fixem a vyleptat - vše krom nakreslených spojů se odleptá. Pokud se jedná o jednodušší desku, není nezbytně nutné se pouštět do výroby fotocestou a pár takových desek si tímto způsobem vyrobím i dnes, výsledek není špatný, jen si musíte motiv na DPS ručně překreslit. A poslední metodou, o které se rozepíšu je výroba tzv. fotocestou. Chemikálií je zapotřebí více, práce je přibližně stejně jak pro malé desky, tak i pro desky do cca 200×200 mm, výsledek je ale na domácí podmínky perfektní.

Diskuze

Odpovědět na příspěvek

Prokovení spoje u oboustnné desky
2015-12-27 23:01:16
K tomu prokovení spojů u oboustranných desek je velmi jednoduché... Exittují přeci dutinky, já na to používám dutinku o průměry 0,5mm, "záleží jak silný drát v ní bude, takovou tam dám". Plošku pocínuju, nabouchnu dutinku a zaletuju, nakonec vycucnu cín z otvoru dutinky. A jeto! ......

Patrik Schöbel zde píše, že DPS vyrábí pomocí spreje Positiv 20. já to dělal taký tímto způsobam. tento sprej se dá koupit v GMe už za 279kč, nebo v GESu za 479kč. Je to šíleně drahé, a vystačí to na pár desek, jenže co když se to nepovede - musí se to celé zopakovat... tak jsem objevil jiný postup - foto senzitivní fólii (Photosensitive Dry Film), která mě stála 180kč velikosti 30x500cm a s tím polepím sakra hodně desek :-)... Tento postup je velice rychlejší. místo předehřáté troub postačí obyčejná žehlička, nebo laminátor "ten používám já". Nevýhoda je ta, že se tato fólie nedá koupit v česku. já jí mám nakoupen slušnou zásobu, tak můžete nakupuvat u mě na í-šopu. Prodávám v celku, nebo si můžete zvolit vlastní velikost, kterou ustřihnu. : http://vencovo-bastleni.wz.cz . Na webu mám také návod jak NATO. U tohoto typu výroby DPS žádné " co když se to nepovede" není :-). Chemikálie k tomu jsou potřeba stejné tyto: NaHCO3 na vyvolání , NaOH na umití fólie, FeCl3 na vyleptání a C2H5OH na umytí nečistot. Namíchané chemikálie lze používat opakovaně - U Positivu 20 to nejde - pokaždé se musí namíchat čistá vývojka NaOH.

Vrtáky mám opět skladem, tak nakupujte.
Zapamatovat / Odstranit(využívá cookies)