Výroba DPS fotocestou

Máme-li navržený layout desky, dříve či později dojde na chvíli, kdy si bude muset doma bastlící elektronik vyrobit desku plošných spojů (DPS/PCB). Samozřejmě je nejjednušší si nechat vyrobit profi (tzv. "zelenou") desku u nějaké specializované firmy, ovšem úsměv poklesne při pohledu na výslednou cenu, která se pohybuje okolo cca 500,- Kč za dm2.

Existuje několik možností jak si DPS vyrobit doma svépomocí. Velmi jednoduché desky se dají udělat metodou dělicích čar (zdlouhavé, slušně řečeno otravné a výsledek za moc nestojí), ale nepotřebujete krom lihu na umytí žádné chemikálie. O něco lepší metodou, kde už je zapotřebí navíc leptací roztok je nakreslit spoje na čistou DPS leptuvzdorným fixem a vyleptat - vše krom nakreslených spojů se odleptá. Pokud se jedná o jednodušší desku, není nezbytně nutné se pouštět do výroby fotocestou a pár takových desek si tímto způsobem vyrobím i dnes, výsledek není špatný, jen si musíte motiv na DPS ručně překreslit. A poslední metodou, o které se rozepíšu je výroba tzv. fotocestou. Chemikálií je zapotřebí více, práce je přibližně stejně jak pro malé desky, tak i pro desky do cca 200×200 mm, výsledek je ale na domácí podmínky perfektní.

Diskuze

Odpovědět na příspěvek

Nevyvolanie schemy na fotovrstve
2016-04-25 23:49:54
Dobry den, chcem Vas poprosit o radu pri probleme s vyvolanim presveieteneho obrazu. Pouzivam viacmenej rovnaku 36w lampu, dosku z gm jednostrannu. Cas osvitu mam 1 minuta, pri pokusoch s dlhsim casom bol obraz preexponovany az neviditelny. Moj problem spociva v tom, ze ked nasvietenu dosku ponorim do vyvojky, na moment sa krasne vykresli cela schema ciernou farbou a nasledne sa odplavi. Cele toto trva asi 4 sekundy, nasledne je osvieteny obrazec vidiet, ale iba ako zlatavu vrstvu na medenej doske. Pouzivam vyvojku z gm, ktora podla etikety ma 1.5% koncentraciu.
Ked takuto dosku nasledne leptam, obrazec sa vylepta, ale velmi nekvalitne.
Dakujem za akukolvek odpoved ktora by ma naviedla spravnym smerom, ako je pochopitelne z textu hore, som v tomto uplny zaciatocnik
Ivo
Zapamatovat / Odstranit(využívá cookies)