Výroba DPS fotocestou

Máme-li navržený layout desky, dříve či později dojde na chvíli, kdy si bude muset doma bastlící elektronik vyrobit desku plošných spojů (DPS/PCB). Samozřejmě je nejjednušší si nechat vyrobit profi (tzv. "zelenou") desku u nějaké specializované firmy, ovšem úsměv poklesne při pohledu na výslednou cenu, která se pohybuje okolo cca 500,- Kč za dm2.

Existuje několik možností jak si DPS vyrobit doma svépomocí. Velmi jednoduché desky se dají udělat metodou dělicích čar (zdlouhavé, slušně řečeno otravné a výsledek za moc nestojí), ale nepotřebujete krom lihu na umytí žádné chemikálie. O něco lepší metodou, kde už je zapotřebí navíc leptací roztok je nakreslit spoje na čistou DPS leptuvzdorným fixem a vyleptat - vše krom nakreslených spojů se odleptá. Pokud se jedná o jednodušší desku, není nezbytně nutné se pouštět do výroby fotocestou a pár takových desek si tímto způsobem vyrobím i dnes, výsledek není špatný, jen si musíte motiv na DPS ručně překreslit. A poslední metodou, o které se rozepíšu je výroba tzv. fotocestou. Chemikálií je zapotřebí více, práce je přibližně stejně jak pro malé desky, tak i pro desky do cca 200×200 mm, výsledek je ale na domácí podmínky perfektní.

Diskuze

Odpovědět na příspěvek

Předřazený obvod zářivky
2013-11-01 09:13:14
Dobrý den.

Zaujal mě Váš článek a hlavně nápad na stavbu jednoduché a cenově dostupné osvitové krabičky na DPS. Rozhodl jsem se, že se vyrobím podobnou. Zakoupil jsem si již UV zářivky jako náhradní pro přístroj na osvit nehtů. Chtěl bych se Vás zeptat, zdali byste mi poradil, jestli v základně zářivky je již obsažen kompletní předřadník a není proto nutno řešit kompenzační kondenzátor, nebo jen bimetal s cívkou a součástí zapojení by tedy kondenzátor měl být separovaně. Bohužel k zářivkám není přikládána žádná dokumentace a nerad bych si skutečnost ověřoval "za chodu".

Děkuji za odpověď a hezký den přeji.

Martin Plachý
Zapamatovat / Odstranit(využívá cookies)