Integrace Wi-Fi do notebooku Compaq Evo N1020v

Integrace Wi-Fi adaptéru do staršího notebooku Compaq Evo N1020v s minimálními náklady.

Notebook

Velmi levně jsem zakoupil starý notebook, využíván bude spíše jako víceúčelový přehrávač mp3. Jde o starší model Compaq Evo N1020v cca z roku 2003 (Pentium 4-M 1,8GHz + ATI IGP 340M, 1GB DDR RAM, 20GB HDD, 15" XGA LCD, DVD-ROM/CD-RW). V této době se Wi-Fi ještě do notebooků běžně nemontovala, pouze u velmi drahých strojů, popř. byl notebook na tuto možnost připraven - to je i případ výše uvedeného.

Notebook této řady N1000 (a pokud vím, týkalo se to i modelů N400/N600/N800) mají možnost instalace bezdrátového modulu pomocí tzv. Compaq Multiport. Tento multiport je umístěn v místě stříbrného pruhu na víku notebooku.

Compaq Multiport

Od výroby je na tomto místě pouze plastová krytka, přichycená jedním šroubkem ze strany. Po jejím odmontování, uvidíte malé PCB s 8 kontakty. Compaq naštěstí nezvolil žádné nestandardní řešení připojení, na zmíněných kontaktech je vyvedené obyčejné USB 2.0 + navíc signál pro zapnutí/vypnutí.

PinVýznam
1GND
2+5V (napájení)
3+3V3 (vyp/zap)
4+3V3 (vyp/zap)
5USB D+
6USB D-
7?
8?

+3V3 je signál pro zapnutí/vypnutí, mění se s každým stiskem Fn+F2 na klávesnici notebooku. Jeho výchozí hodnota je +3,3V (log. 1). Jeho poslední hodnota zůstane zachována i po vypnutí a znovuspuštění notebooku. Pouze při kompletní ztrátě napájení (= odpojen adaptér a vyjmutá baterie) je po dalším spuštění na výchozí hodnotě. Může být použit jak pro napájení, tak pouze k řízení. Pozor, je aktivní pouze v log. 1 (= tranzistorem spínané napájení +3,3V), nejedná se o push-pull výstup. Chcete-li s ním řídit jiný vstup aktivní v log. 0, je nutné přidat pull-down rezistor.

+5V napájení je přítomno po celou dobu zapnutí notebooku. Je-li notebook vypnut, +5V napájení též.

Wi-Fi adaptér a připojení

Protože je Multiport obyčejné USB 2.0, je integrace Wi-Fi nanejvýše jednoduchá: postačilo např. z eBay koupit v podstatě jakýkoliv miniaturní Wi-Fi adaptér ve formě USB klíčenky. Vyhnul jsem se těm zcela miniaturním a vzal tento větší s předpokladem větší antény na PCB. Vyšel na necelých 90 Kč s poštovným zdarma. Adaptér rozloupněte, je potřeba pouze vnitřek, kovová část USB konektoru a plastová krytka nejsou třeba.

Nyní máte dvě možnosti: pomocí čtyř drátků modul připojit k Multiportu a mít tak modul trvale zapnutý nebo využít výše zmíněný +3V3 signál a získat tak možnost modul vypínat/zapínat přes Fn+F2. A když tady ta volba je, proč ji nevyužít - zejména stačí-li k tomu pouze 4 součástky: P-MOSFET tranzistor (BSS83P), dioda (1N4148) a 2 odpory (1k a 10k). Schéma zapojení viz níže. I s SMD součástkami není potřeba žádné další PCB, jde to zapájet stylem "na hnízdo".

K zapojení: R1 je zmíněný pull-down pro +3V3 signál, R2 drží tranzistor Q1 vypnutý při +3V3 signálu v log. 1 a dioda D1 je kvůli přizpůsobení pouze +3,3V řídícího signálu oproti +5V spínanému napájení. Pokud by zde nebyla, pak by tranzistor byl (byť jen částečně) otevřený i při +3,3V na řídícím signálu (log. 1, vypnuto). Typický gate treshold tranzistoru BSS83P je min. 1, typicky 1,5V, který je tak menší než rozdíl 5 - 3,3 = 1,7V => kanál tranzistoru začíná být vodivý. Využitím úbytku 0,5 - 0,7V na diodě v propustném směru snížíme napětí na gate na 1, max. 1,2V - v tuto chvíli jsme pod typickým 1,5V gate treshold napětím a tranzistor propouští řádově max. desítky µA, což pro USB Wi-Fi modul zdaleka nestačí = vypnuto.

Modul zafixujte lepící páskou a je hotovo - máte integrovanou Wi-Fi za pár korun. Mnou zakoupený adaptér obsahuje čip Ralink RT2370, ovladače jsou k dipozici na webu. V notebooku jsou Windows XP, používám integrovaného správce Wi-Fi. Výsledek vč. zapínání/vypínání Wi-Fi přes Fn+F2 funguje bezvadně.